Sverigeteamet – Kristna Fredsrörelsen

Sverigeteamet

Välkommen att kontakta oss på Kristna Fredsrörelsen

Elisabet Thorp
Verksamhetssamordnare
Sverigeteamet
08-453 68 25
elisabet.thorp@krf.se


Sandra Eriksson
Utbildningssekreterare
Utbildare i säkerhet, ickevåld, civilkurage
08-453 68 79
sandra.eriksson@krf.se


Julius Copcutt
Kommunikatör
08-307 745
julius.copcutt@krf.se

Julius har en kandidatexamen i Latinamerikastudier och Spanska samt har studerat radio- och dokumentärfilmsproduktion. Han har tidigare arbetat för Kristna Fredsrörelsen under cirka 3 år som fredsobservatör i Guatemala och Mexiko.


Anna Wikman
Utbildningssekreterare
08-453 68 37
anna.wikman@krf.se


Anne Casparsson
Insamling
anne.casparsson@krf.se

Anne har varit engagerad i fredsfrågor, djurrättsfrågor, mänskliga rättigheter och barnrättsfrågor genom hela sitt yrkesliv. Hon har tidigare arbetat som redaktör, skribent, insamlare och kommunikatör för olika organisationer och tidningar.


Helena Johansson (föräldraledig)
Verksamhetssamordnare
Sverigeteamet
helena.johansson@krf.se

Helena har examen i Internationella relationer från Södertörns högskola. Hon är utbildad ickevåldstränare med mångårig erfarenhet av att hålla workshops och utbildningar bland annat i sin roll som ickevåldstränare och under sin tid på fackförbundet Unionen. Hon har arbetat med preventiv närvaro genom Ekumeniska följeslagarprogrammet i Palestina och Israel 2011.